 |
Michał Kleofas Ogiński (1765-1833)
Polski kompozytor i teoretyk muzyki, pamiętnikarz, pisarz polityczny, podskarbi wielki litewski (1793-1795), , konspirator niepodległościowy (po 1795), działacz emigracyjny, mason, kawaler maltański
W latach 1786 i 1788, będąc komisarzem skarbowym, posłował na sejmy z województwa trockiego. W roku 1788 został kawalerem Orderu Świętego Stanisława, a w 1789 został kawalerem Orderu Orła Białego. Na sejmie grodzieńskim w 1793 roku został mianowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego członkiem deputacji do traktowania z posłem rosyjskim Jakobem Sieversem. 22 lipca 1793 roku podpisał traktat cesji przez Rzeczpospolitą ziem zagarniętych przez Rosję .Brał udział w powstaniu 1794 na Litwie. Później był agentem polskim w Konstantynopolu i w Paryżu. W roku 1822 przeniósł się na stałe do Włoch i w 1823 zamieszkał we Florencji.
Pochowany w Panteonie wielkich osobowości w kościele Santa Croce obok Galileusza, Michała Anioła, Rossiniego, Machiavellego, Księżnych Czartoryskich.
Pożegnanie Ojczyzny - polonez fortepianowy w tonacji a-moll autorstwa Michała Kleofasa Ogińskiego. Należy do gatunku polonezów melancholijnych (a więc nie jest tańcem użytkowym, lecz stylizowanym), powstałego na przełomie XVIII-XIX ww. w okresie sentymentalizmu, kiedy w całej Europie styl klasyczny zaczął ustępować miejsce romantyzmowi.
Polonez ukazał się drukiem w roku 1794. Jego rękopis nie jest dziś znany Jest to jeden z najbardziej znanych w Polsce polonezów. Niegdyś był nieodłącznym tańcem wykonywanym przez maturzystów na rozpoczęcie studniówki.
|