Start O nas Oferta eSklep Kontakt

Manufaktura - Kolekcja Muzyczna

Chopin Wieniawski Moniuszko Szymanowski Paderewski Kilar Fitelberg Lutosławski Bacewicz Bogusławski Rubinstein Górecki Nowowiejski Karłowicz Różycki Ogiński Hadyna Sygietyński

Polecamy kolekcje filiżanek muzycznych.
Michał Kleofas Ogiński (1765-1833)

Polski kompozytor i teoretyk muzyki, pamiętnikarz, pisarz polityczny, podskarbi wielki litewski (1793-1795), , konspirator niepodległościowy (po 1795), działacz emigracyjny, mason, kawaler maltański

W latach 1786 i 1788, będąc komisarzem skarbowym, posłował na sejmy z województwa trockiego. W roku 1788 został kawalerem Orderu Świętego Stanisława, a w 1789 został kawalerem Orderu Orła Białego. Na sejmie grodzieńskim w 1793 roku został mianowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego członkiem deputacji do traktowania z posłem rosyjskim Jakobem Sieversem. 22 lipca 1793 roku podpisał traktat cesji przez Rzeczpospolitą ziem zagarniętych przez Rosję .Brał udział w powstaniu 1794 na Litwie. Później był agentem polskim w Konstantynopolu i w Paryżu. W roku 1822 przeniósł się na stałe do Włoch i w 1823 zamieszkał we Florencji. Pochowany w Panteonie wielkich osobowości w kościele Santa Croce obok Galileusza, Michała Anioła, Rossiniego, Machiavellego, Księżnych Czartoryskich.

Pożegnanie Ojczyzny - polonez fortepianowy w tonacji a-moll autorstwa Michała Kleofasa Ogińskiego. Należy do gatunku polonezów melancholijnych (a więc nie jest tańcem użytkowym, lecz stylizowanym), powstałego na przełomie XVIII-XIX ww. w okresie sentymentalizmu, kiedy w całej Europie styl klasyczny zaczął ustępować miejsce romantyzmowi.

Polonez ukazał się drukiem w roku 1794. Jego rękopis nie jest dziś znany Jest to jeden z najbardziej znanych w Polsce polonezów. Niegdyś był nieodłącznym tańcem wykonywanym przez maturzystów na rozpoczęcie studniówki.

dekoracja:
Stanisław Wieniawski

DOSTĘPNE ZESTAWY:

ZESTAW ŚNIADANIOWY

  • FILIŻANKA/SPODEK
  • TALERZ DESEROWY

ZESTAW

  • KUBEK
  • SPODEK

OPAKOWANIE OZDOBNE

 

Informacje o użytkowaniu produktu

Dekoracja ze złotem lub platyną

Sprawdź, jak prawidłowo używać naszą porcelanę